menusearch
nopardazan.com
فروشگاه ساز اینترنتی ناپکور
فروشگاه ساز اینترنتی ناپکور
مشاهده کالالیست کل محصولات
سیستم حضور و غیاب نوپردازان
سیستم حضور و غیاب نوپردازان
مشاهده کالالیست کل محصولات
باشگاه مشتریان خدمات خودرو نوپردازان
باشگاه مشتریان خدمات خودرو نوپردازان
مشاهده کالالیست کل محصولات
سیستم کارت وفاداری
سیستم کارت وفاداری
مشاهده کالالیست کل محصولات
بعدی
۱۳۹۶/۹/۱۲ یکشنبه
-
A
+
(10)
(0)
آشنایی با نقش فناوری RFID در فروش – قسمت اول
آشنایی با نقش فناوری RFID در فروش – قسمت اول
مسیر موفقیت RFID به ما نشان داده است که این فناوری مانند فناوری های دیگر نیست . معمولا از RFID به عنوان فناوری UHF فرکانس فوق العاده بالا یاد می شود. حال ما می خواهیم روی فناوری های نسل دوم UHF تمرکزکنیم، چرا که امروزه این نوع را به عنوان استاندارد کنونی می شناسند و در اغلب صنایع و کسب و کارها از این نوع فناوری در بخش فروش و مدیریت موجودی استفاده می گردد.
سامانه بازشناسی امواج رادیویی (Radio Frequency Identification) نوعی فناوری سنسوری بر پایه تگ های هوشمند ای است که می توانند به سطوح و اشیاء مختلف الصاق گردند.
میکروچیپ موجود در تگ، اطلاعات اندکی را در خود ذخیره می کند. تمامی سیستم های RFID موجود از تگ، دستگاه شناسایی کننده یا تگ خوان و شبکه کامپیوتری تشکیل شده اند.
تگ ها فرستنده/پاسخ دهنده یا به اصطلاح ترانسپوندرهای رادیویی هستند که اطلاعات را ذخیره نموده و سپس منتشر می کنند. تگ ها انواع مختلفی دارند و در اندازه ها، شکل ها و قابلیت های مختلف یافت می شوند.
اطلاعات داخل تگ می تواند یک شماره شناسایی ساده برای شناسایی کردن کالایی که تگ بدان الصاق شده باشد.
اغلب اوقات تگ ها تنها حاوی شماره ای هستند که از آن به عنوان کلید درد دیتابیس استفاده می گردد.
هنگامی که تگ ها به وسیله ی تگ خوان اسکن می شوند، اطلاعات درون خود را منتشر می کنند.
تگ خوان اطلاعات را گرفته و به دیتابیس سیستم ارسال می کند. از این دیتابیس در سیستم های نرم افزاری ERP و مدیریت موجودی استفاده می شود.
نقش RFID در فروش

تقریبا اکثر غریب به اتفاق سیستم های RFID در 3 سطح فرکانس مختلف فعالیت می کنند:
  • فرکانس پایین یا Low Frequency) LF)
  • فرکانس بالا یا High Frequency) HF)
  • فرکانس فوق العاده بالا یا Ultra High Frequency) UHF)

تگ های مورد استفاده برای الصاق به محصولات معمولا از نوع UHF می باشند که فرکانس کاری ای بین 860 تا 930 مگاهرتز (Mhz) دارند. تگ های NFC نیز در فرکانس های بالا (HF) عمل می کنند.
تاریخچه RFID به زمان جنگ جهانی دوم باز می گردد، با این وجود استفاده تجاری از آن از سال 1980 آغاز شد.
اولین نمونه های RFID نیز در عوارضی های جاده، کنترل دام ها و ساخت و تولید به کار برده شد.
سپس طرح های تجاری آن مطرح شد. به لطف پیشرفت های فناوری صورت گرفته و کاهش هزینه تگ ها هماهنگی کسب و کارها با این گونه سیستم ها روز به روز افزایش می یابد.
پیش بینی می شود که بیشترین میزان استفاده از سیستم های RFID در زمینه ی فروش و مدیریت کالاهای مصرفی خواهد بود.
بنابر گزارشات شرکت IDtechEX در سال 2015 بازار کلی RFID ارزشی برابر 10.1 میلیارد دلار داشته است و تا سال 2020 به 12.3 میلیارد دلار خواهد رسید.
 
 اجزاء تشکیل دهنده سیستم RFID 

یک سیستم RFID از 4 بخش اصلی تشکیل شده است :
کالاهای دارای اتیکت، تگ خوان RFID ، تگ ها و نرم افزاری که شامل دیتابیس می شود.
اجزاء تشکیل دهنده سیستم RFID
 
به هر کالایی اتیکت مختص آن کالا الصاق شده است و هر تگ نیز دارای مشخصه ی منحصر به فردی مانند شماره سریال می باشد،‌ بنابراین هر محصول منحصر به فرد است. در بازار تگ های مختلفی بسته به نیاز شما وجود دارد. تگ خوان می تواند به صورت سیار و بی سیم بوده و یا به صورت ثابت در ورودی و خروجی، یا صندوق و حتی سقف فروشگاه نصب شود.
علاوه بر این باید نرم افزاری برای تگ خوان و Back-end سیستم تعبیه شود تا اطلاعات مربوط به موجودی محصولات و جزئیات محصولات را نمایش داده و عملیات های مربوط به مدیریت موجودی را انجام دهد.
به طور کلی این سیستم ها این گونه عمل می کنند: هنگامی که کالای بخصوصی جستجو می شود تگ خوان دستوری با شرایط خاص پاسخ دهی را به تگ مورد نظر ارسال می کند.
به طور مثال تگ خوان تمامی تی شرت های سایز S از مدل X و از سری پوشاک Y را درخواست می کند. هنگامی که تگ پاسخ می دهد، عامل شناسایی خود را به عنوان پاسخ ارسال می کند. تگ خوان اطلاعات ارسالی از سوی تگ را به Back-end  نرم افزار ارسال می کند و نرم افزار این اطلاعات را با داده های موجود در خود مطابقت داده و بدین ترتیب می فهمد که این تگ مربوط به کدام محصول است.
در زمان افزودن کالای جدید نیز نرم افزار به تگ خوان دستور خواندن تمامی تگ هایی که در محدوده عملکردش قرار می گیرند را صادر می کند. تگ خوان آنچه را که شناسایی کرده است به عنوان گزارش به سیستم ارائه می دهد به عنوان مثال تعداد و درصد تگ های خوانده شده بر اساس اطلاعات دریافتی از تگ خوان و با توجه به نوع کاربری سیستم توسط نرم افزار نمایش داده می شود.
 
در سال 2016 در صنعت پوشاک به تنهایی 4.6 میلیارد تگ RFID مورد استفاده قرار گرفت. این برای صنعت مد بسیار مهم است زیرا میزان SKU یا واحد نگهداری موجودی(Stock Keeping Unit)و سرعت عرضه محصولات جدید بسیار بالاست.
با این میزان SKU نگهداری از محصولات نیز به معضل مهمی تبدیل خواهد شد. علاوه بر آن ناموجود بودن برخی محصولات نیز می تواند بخش قابل توجهی از پتانسیل فروش را از بین ببرد. اما در حال حاضر می توان نمونه هایی را مشاهده نمود که مشکل مدیریت محصولات و از بین رفتن پتانسیل فروش شان برطرف شده و سرمایه گذاری شان در بخش RFID در مدت بسیار کوتاهی به سود آوری منجر شده است. 

منابع
 

Brown, Dennis E. (2007) RFID Implementation. McGraw-Hill Communications.

Harrop, Das & Holland (2011): Apparel RFID 2011-2021. IDTechEx.

Tajima, M. (2007) Strategic value of RFID in supply chain management. Journal of Purchasing & Supply Management, Vol. 13, p. 263.

www.rfidarena.com

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده