menusearch
nopardazan.com
فروشگاه ساز اینترنتی ناپکور
فروشگاه ساز اینترنتی ناپکور
مشاهده کالالیست کل محصولات
سیستم حضور و غیاب نوپردازان
سیستم حضور و غیاب نوپردازان
مشاهده کالالیست کل محصولات
باشگاه مشتریان خدمات خودرو نوپردازان
باشگاه مشتریان خدمات خودرو نوپردازان
مشاهده کالالیست کل محصولات
سیستم کارت وفاداری
سیستم کارت وفاداری
مشاهده کالالیست کل محصولات
بعدی
۱۳۹۶/۶/۱۱ شنبه
-
A
+
(6)
(0)
RFID یا بارکد؟ کدام یک بهتر است؟
RFID یا بارکد؟ کدام یک بهتر است؟
بیش از 30 سال است که از برچسب های بارکد به عنوان استانداردی در صنعت و کسب و کارها استفاده می شود. اما تکنولوژی دیگری به نام Radio Frequency Identification) RFID) به طرز قابل توجهی از زرق و برق و شکوه بارکد ها کاسته است.
با وجود این که امروزه هردو برای برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، مزایا و برتری های RFID بسیار زیاد و قابل توجه است. در ادامه به معرفی این دو فناوری و بررسی معایب و مزایای هریک می پردازیم:
 بارکد
یک بارکد شامل تعدادی خطوط سیاه که نشان دهنده اطلاعات مورد نیاز برای شناسایی است می باشد و توسط تجهیزات نوری مانند اسکنرهای مخصوص بارکد خوانده می شود.
اطلاعات درون یک بارکد به وسیله ی تفاوت در عرض های خطوط و فاصله ی فضای خالی بین خطوط کد گذاری می شود.
بارکد های کنونی از طراحی های متفاوتی در مقایسه با بارکدهای قدیمی رایج که شامل خطوط موازی می شدند، استفاده می کنند و توانایی خوانده شدن توسط دستگاه های بیشتری را دارند.
امروزه اکثر تلفن های هوشمند توانایی اسکن گونه های مختلفی از بارکدها را دارند.
نحوه عملکرد بارکدخوان
 RFID
RFID عبارت است از استفاده از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط بین یک بخش منحصر به فرد و یک سیستم.
یک سیستم RFID رایج از تگ خوان یا (Reader) ، تگ (چیپ) ها و حداقل یک عدد آنتن تشکیل شده است. سیستم های 
RFID به دو دسته فعال (Active) و غیر فعال (Passive) تقسیم می گردند؛  تگ های نوع 
فعال حاوی یک باتری می باشند و می توانند اطلاعات را با محدوده عملکرد بیشتری در مقایسه با تگ های نوع غیرفعال انتقال دهند.
تگ های نوع غیرفعال به وسیله ی جریان القای الکترومغناطیسی تولید شده توسط تگ خوان عمل می کنند بدین صورت که زمانی که به تگ به  وسیله ی کارتخوان جریان الکترومغناطیس القا می گردد، تگ با ارسال اطلاعات منحصر به فرد از خود واکنش نشان می دهد.
نحوه عملکرد سیستم rfid
 مزایای RFID
RFID مزایای بسیاری در مقایسه با بارکدها دارد، اما امروزه بنا به دلایلی بارکدها به استانداردی برای اکثر صنایع تبدیل شده اند.
بسته به نرم افزار، هر سیستم مزایا و معایب خود را خواهد داشت. هنگامی که زمان تصمیم گیری تان بین دو سیستم فرا رسید، بایدهزینه های اولیه و هزینه های دوره ای ثانویه را در نظر داشته باشید.
در گذشته استفاده از یک سیستم RFID کامل برای شرکت های نه چندان بزرگ هزینه بر بود، اما امروزه تفاوت هزینه ی استفاده از یک سیستم RFID و یک سیستم بارکدی پیشرفته چندان محسوس نمی باشد. هم چنین یک سیستم  RFID می تواند با کاهش خطاها و افزایش بهره وری در طول زمان هزینه های به وجود آمده خود را جبران کند.


 RFID نیازی به خط دید ندارد
برای خوانده شدن یک بارکد توسط دستگاه باید آن را مستقیم درمقابل اسکنر قرار داد و برای عملکرد صحیح هردو باید در موقعیت مناسبی در مقابل یکدیگر قرار داشته باشند. این در حالی است که تگ های RFID نیازی به قرارگیری در مقابل دید تگ خوان ندارند. در تکنولوژی RFID تگ و تگ خوان از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند، بنابراین برای استفاده تنها لازم است تگ ها در محدوده ی عملکرد دستگاه کارتخوان قرار گیرند.
 
 تگ RFID قابلیت نوشته شدن مجدد را دارد
یک بارکد تنها قابلیت خوانده شدن را دارد و زمانی که بارکد روی یک برچسب پرینت شد، اطلاعات آن غیر قابل تغییر می شود.
اما تگ های RFID علاوه بر قابلیت خوانده شدن و نوشته شدن، قابلیت اصلاح شدن در صورت لزوم را نیز دارند.


 تگ های RFID با دوام و قابل استفاده مجدد هستند
بارکدها به راحتی آسیب پذیرند و می توانند مخدوش و ناخوانا شوند، زیرا معمولا روی سطوح محافظت نشده و کاغذ چاپ می شوند.
اما شما در تکنولوژی RFID بسته به برنامه تان می توانید تگ های طراحی شده مخصوص شرایط دشوار را بیابید. یک پوشش محکم و با دوام از این تگ ها در برابر ضربه، گرما، رطوبت و تغییرات شرایط آب و هوایی محافظت می کند.
همانطور که پیش از این بیان شد، به دلیل وجود قابلیت اصلاح و بروزرسانی در تگ ها، می توانید با استفاده از آن ها در هزینه های ثانویه خود صرفه جویی کنید.


 اطلاعات رمز گذاری شده
میزان اطلاعاتی که بارکدهای استاندارد می توانند به نمایش بگذارند بسیار محدود است؛ اما تگ های RFID در واقع اطلاعات را در حافظه ای غیر فرار ذخیره می کنند و برخی از آن ها قادر به ذخیره اطلاعات تا حجم 8 کیلوبایت می باشند.

 سرعت خواندن بسیار بالاتر
برای وارد کردن اطلاعات در سیستم، هر بارکد باید به صورت تکی و جداگانه توسط دستگاه اسکن شود، در صورتی که سیستم های RFID توانایی وارد کردن اطلاعات چند تگ به طور همزمان را دارند و هم چنین نیازی به خط دید ندارند. با داشتن امکان خواندن همزمان صد ها تگ می توانید از زمان صرفه جویی شده در بخش های دیگر کار خود استفاده نمائید.
مقایسه سرعت بارکد و rfid
 می توان روی تگ های RFID بارکد ها را چاپ کرد
اگر صاحب یک سیستم بارکد هستید و می خواهید سیستم تان را به RFID تغییر دهید یا شاید نیاز به هردوی آنها دارید، می توانید از تگ های RFID دارای برچسب قابل پرینت استفاده نمائید و بارکد هارا نیز روی تگ ها چاپ کنید.
پریت بارکد روی تگ rfid

درکل سیستم های RFID ویژگی های بیشتری نسبت به سیستم های بارکدی دارند، اما هردو برای برنامه های شخصی مناسب هستند. بسته به هر موقعیت باید بررسی کنیم که استفاده از کدام یک از این فناوری ها به نفع ما خواهد بود.
 
منبع RFID Insider

 
برای خواندن مطالب آموزشی دیگر به بخش مقالات آموزشی سایت مراجعه فرمائید.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده